KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Aktuality Vznik Klubu regionálních politiků
Zpět

Vznik Klubu regionálních politiků

Přidáno 23. 11. 2016
Ilustrační foto
Setkání nově zvolených krajských zastupitelů s vedením KDU-ČSL, poslanci a senátory.
Konference zasedala v  sále Charitasu, Karlovo nám.5, Praha 2
 
Na programu konference byla tato témata:
·         Výsledky voleb do zastupitelstev krajů – Pavel Hořava, Petr Pachta
·         Slovo předsedy KDU-ČSL – Pavel Bělobrádek
·         Vystoupení ministrů – Marian Jurečka, Pavel Herman
·         Vystoupení poslanců – Jan Bartošek
·         Ustavení Klubu regionálních politiků – Pavel Šotola
·         Spolupráce s regionálními politiky Bavorska – Tereza Procházková
Konferenci zahájil mpř. Vlády ČR Pavel Bělobrádek. Přivítal přítomné a hovořil o inspiraci z Bavorska a programu CSU Ordnung, který je pro nás inspirací.
Za podporující nadaci Hannse Seidela, vystoupila projektová manažerka nadace Tereza Procházková. Seznámila s historií a současnými cíly HSS.
Výsledky volebního roku 2016 představil volební manažer Petr Pachra a generální sekretář Pavel Hořava.
Ministr zemědělství Marian Jurečka hovořil o prosazování hodnot křesťanských demokratů v práci ministerstva. Kromě fungující státní správy hledají a nalézají možnosti podpory života lidí na venkově, aby se zabránilo vylidňování a stárnutí venkova.
Ministr kultury Daniel Herman hovořil o živé kultuře. Kulturní památky jsou naše moře a napomáhají cestovnímu ruchu. Spolupráce s kraji na rekonstrukci kulturních památek.
Místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Bartošek připomněl, že bohatstvím křesťanských demokratů je síť místních organizací a členské základna. Vyzdvihl nutnost pravidelné komunikace se členy a vyhledávání a vzdělávání mladých politiků.
Zuzana Roithová, emeritní europoslankyně hovořila o změnách, které se v KDU-ČSL staly v posledním desetiletí. Vyzdvihla potřebu mezinárodní spolupráce mezi regiony.
Pavel Šotola, náměstek hejtmana pardubického kraje, mluvil o spolupráci regionálních a komunálních politiků v minulém volebním období. Navrhnul, aby se právě ustavený Klub regionálních politiků propojil s odbornou komisí KDU-ČSL pro Regionální záležitosti a rozvoj. Tato bude přizvávat uvolněné regionální politiky na svá zasedání a nejméně jednou ročně se sejdou všichni zvolení členové zastupitelstev krajů.
Projektová manažerka HSS Tereza Procházková omluvila Richarda Bartsche z bavorské CSU. Vyjádřila velký zájem regionálních politiků z Bavorska o spolupráci s regionálními politiky Česka. Pavel Šotola tuto záležitost přenese na Klub regionálních politiků jako jedno z témat práce v roce 2017.
Závěrečný oběd s neformálními rozhovory ministrů s účastníky konference naplnil cíle této konference. V neformální podobě pokračovalo setkání regionálních politiků s rodinnými příslušníky na pozvání ministra zemědělství na plavbě po Vltavě.