KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Aktuality ZAMĚŘME SE NA ČESKÉ VOLBY: SKONČÍ ALIANCE V4?
Zpět

ZAMĚŘME SE NA ČESKÉ VOLBY: SKONČÍ ALIANCE V4?

Přidáno 2. 11. 2017
Ilustrační foto
Budapešť, 19. října 2017 - seminář pořádaný WMCES a  Společností Nézőpont Intézet.
Společnost Nézőpont Intézet byla založena v létě 2006 a je maďarskou organizací zabývající se výzkumy a analýzou. Existují dvě organizace působící pod ochrannou známkou Nézőpont Intézet, jedna je Nézőpont Intézet Nonprofit Kft a Nézőpont Intézet Foundation jako veřejně prospěšná organizace. Sídlem je Budapešť.
 
Na akci Csaba Fodor, ředitel Nézőpont Intézet, shrnul ponaučení z letošních holandských, francouzských, německých a rakouských voleb. Poukázal na důležitý výsledek těchto voleb, protože tyto změny probíhají v západním světě - jako první Brexit. Další změnou v reálném epicentru byly prezidentské volby v USA, které jsou v centru pozornosti kontinentální Evropy. Podle něj se na letošní volby do parlamentů zemí EU nelze nedívat z volebního hlediska, ale hlavně na drtivé výkony kritických sil, které považujeme za jasný požadavek obyvatel na změny.
Fodor Csaba také řekl, že zatímco nizozemské volby posílily populisty. Stejně i ve Francii, kde dosáhla druhého kola prezidentských voleb Marine Le Pen a v Německu se stala třetí silou v AfD. Analytik také zmínil příklad rakouských voleb, které přinesly porážku sociálních demokratů a Zelených ve volbách do parlamentu, zatímco posílila středo-pravicová Lidová strana (ÖVP) a euroskeptická strana Svobodných (FPÖ).
V českých volbách Csaba Fodor představil prognózu, podle níž by hnutí ANO Andreje Babiše, mohlo získat oproti roku 2013 o polovinu více míst V Poslanecké sněmovně než v předchozích volbách. Podle nejnovějších českých průzkumů analytik rovněž poukázal na to, že radikální pravicová Svoboda a přímá demokracie vedená Tomiem Okamurou a Pirátská strana by se mohly stát parlamentními silami. Rovněž se domnívá, že to může posílit interpretaci, která upozorňuje na posílení nesystémových kritických sil v Evropě.
Fodor Csaba citoval údaje - drtivá většina Čechů je nespokojena s imigrační politiky Evropské unie, a považuje za skutečnou hrozbu imigrační krizi. Dodal, že česká společnost zůstává skeptická v tom, že jejich země může dostatečně ovlivňovat rozhodnutí v EU, zatímco je v EU účinnější při lobbování většinový názor v rámci spolupráce V4. Poukázal na to, že hlavním favorit voleb, Andrej Babiš má pragmatický postoj ve vztahu k uchování úlohy přistěhovalectví a národních států.
Podle Csaba Fodora bude po českých volbách jednou z hlavních otázek regionální spolupráce ustavení vlády, která považuje za důležitý cíl udržení a posílení partnerství. Podle něj existuje reálná šance na to, s ohledem na příležitost podílet se na nějaké úrovni vlády, takže ANO, sociální demokraté, konzervativci a křesťanští demokraté.
Dále vystoupili Sámuel Mraz, ředitel a Vít Novotný, vědecký pracovník ve Wilfried Martens Centru evropských studií ve Viewpoint Group projevu. Hollik István, Křesťansko-demokratická MP popisoval kontexty stran ve střední Evropě. Šance českých voleb komentoval Jan Málek, zástupce ředitele Evropské akademie pro demokracii.