KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Aktuality Perspektivy demokracie a role politických stran - seminář v Bruselu
Zpět

Perspektivy demokracie a role politických stran - seminář v Bruselu

Přidáno 20. 7. 2023
Ilustrační foto
V polovině května letošního roku se v Rezidenčním paláci v Bruselu uskutečnilo setkání zástupců evropských politických nadací, sdružených ve „střechové“ organizaci ENOP, jež mělo za cíl prodiskutovat aktuální perspektivy demokracie a zhodnotit, jakou roli a tedy i jakou odpovědnost za směřování demokracie sehrávají politické strany. Jediným českým zástupcem byl politolog z Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích Vladimír Hanáček, jenž zastupoval Evropskou akademii pro demokracii (EAD).
Tématické bloky konference byly rozděleny dle jednotlivých oblastí zájmu. První se věnoval úsilí o demokracii v nedemokratických režimech v jihovýchodní Asii, konkrétně v Kambodži a v Malajsii. V dalším bloku vystoupila mj. i bývalá finská prezidentka Tarja Halonen a jeho smyslem bylo reflektovat situaci v Evropě z pohledu zkušených politiků. Následovaly bloky věnované ženám, mladým v politice či samotným politickým nadacím a think.thankům.
Asi pro všechny nejpoutavější blok byl věnován možnostem udržení míru právě skrze zapojení žen do politiky, v kterémžto bloku vystoupila i místopředsedkyně Verkhovne Rady Ukrajiny za liberální stranu Голос (Hlas) Kira Rudik. Zkušenosti ukrajinských političek tváří v tvář válečnému konfliktu posouvají téma žen v politice do zcela jiných dimenzí, než jak je zvykem o tomto tématu diskutovat v členských státech EU v posledních desetiletích.
„Přínos konference spatřuji v tom, že každý měl příležitost se hlouběji zamyslet nad diskutovanými tématy a případně je prodiskutovat s dalšími účastníky. Složitostí byla velká pluralita názorů, obrážející široké ideové spektrum organizací zastoupených v ENoP. Z tohoto hlediska bylo různých mínění tolik, že se těžko dalo dojít k jednotnému konsensu a závěrům. Ideová pluralita byla znát i při neformálních setkání účastníků mezi panely, kde byla patrná jistá zdrženlivost a diplomatičnost. Přesto má ale jistě smysl se takto setkávat a určitě se budeme akcí ENoP zúčastňovat jako EAD i do budoucna,“ zhodnotil konferenci účastník Vladimír Hanáček.