KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Aktuality LIDSKÁ PRÁVA V ZAHRANIČNÍ POLITICE V EVROPSKÉM KONTEXTU
Zpět

LIDSKÁ PRÁVA V ZAHRANIČNÍ POLITICE V EVROPSKÉM KONTEXTU

Přidáno 29. 11. 2017
Ilustrační foto
V pondělí 27.11.2017 se v Zaháňském salonku Senátu uskutečnila beseda, pořádaná Evropskou akademií pro demokracii a Wilfried Martens centrem pro evropská studia na téma Lidská práva v zahraniční politice v evropském kontextu.
Panelisty této besedy byli: ministr kultury Daniel Herman, předseda Občanského Institutu Roman Joch, analytik WMCES Vít Novotný a vedoucí zahraniční sekceEAD Jan Málek. Akci navštívil i předseda senátorského klubu KDU-ČSL Petr Šilar.
Ministr kultury daniel Herman hovořil o vývoji lidských práv v kontextu minulých století. Připoměl nutnost jejich stálé ochrany v souvislosti s jeho přijetím dalajlámy v minulém roce.
Roman Joch upozornil na datum 10. prosince, kdy je Den lidských práv. Hovořil o tom, co jsou a nejsou lidská práva a jak je prosazovat. Jejich paradoxem je fakt, že lidská práva jsou ochranou před svévolí státu, ale zajstit je může jen státní moc.
Vít Novotný hovořil o tom, jak se autoriářství stává normou. Rusko, Čína, Saudská Arábie, Venezuela kontrolují internet a provádějí propagandu vůči vlastním lidem. Průměrný index lidských práv ve světě za posledních deset let neustále klesá. Vivilizační odlišnosti a tradiční hodnoty ve světě.
Diskuse účastníků se dotkla situace na Středním východě, zemích V4 a zájmů ČR.