KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Aktuality Letošní Evropský dialog mladých - sborník ke stažení
Zpět

Letošní Evropský dialog mladých - sborník ke stažení

Přidáno 29. 12. 2023
Ilustrační foto
Pražský hotel DUO hostil ve dnech 10. a 11 listopadu další ročník konference Evropský dialog mladých. Tuto konferenci již řadu let pořádá Evropská akademie pro demokracii ve spolupráci s bruselským thinktankem Wilfried Martens Centre for European Studies. Několik desítek účastníků z řad studentů a členů mládežnických organizací tak mělo opět možnost diskutovat napřímo s aktéry evropské politiky.
V prvním bloků se po boku moderátora Jana Málka z EAD usadili mladí politici - projektová manažerka Adéla Šilar a starosta Ondřej Mikmek, aby diskutovali o aktuálních výzvách evropské politiky pro mladé. Na přetřes přišla otázka klimatické změny a Green Dealu. Uznání se dostalo programu Erasmus a nahlédli jsme pod pokličku fungovaní Mladé evropské lidové strany (YEPP).

První den konference zakončila diskuse s politologem Vladimírem o Hanáčkem o politické situaci v Polsku po parlamentních volbách a o perspektivách spolupráce středoevropských států. 

Druhý den konference odstartoval diskusí s náměstkem ministra zahraničních věcí Eduardem Huliciem, který představil mechanismy, podle kterých funguje česká zahraniční politika v těchto turbulentních časech. V diskusi pak byl i prostor i na několik perliček z diplomatického zákulisí. 
Dále následoval panel ve kterém vystoupil seniorní analytik WMCES Vít Novotný k tématu migrace. V diskusi se dotkl aktuální situace v členských státech EU, které příliš nezvládají vracet nelegální přistěhovalce do zemí původu. Na přestřes přišla otázka zneužívaní migrace Ruskem jako nátlaků na členské státy EU jako je například situace na bělorusko-polské hranici. Lze také očekávat, že migrační tlaky na začátku roku 2024 zesílí a otázka migrace se stane jedním z hlavních témat nadcházejících evropských voleb. Nesmíme však zapomínat, že nelegální migrace tvoří jen menší část celkového migračního toků do Evropy. 

S posledním příspěvkem na konferenci vystoupil válečný reportér CNN Prima News Matyáš Zrno, který ve své prezentaci autentickými záběry přiblížil situaci v prvních liniích ukrajinské fronty. Ukázal jak život běžných obyvatel ve válečných časech i charakter střetů mezi ukrajinskými a ruskými vojsky, ve kterém je například znát masivní nasazení dronů pro vojenské operace. Následná diskuse se zaměřila na aktuální vojenskou situaci na Ukrajině a faktory, které Ukrajina potřebuje k dosažení vítězství. 

Konference Evropský dialog mladých tak i letos byla skvělou příležitostí k podrobnému seznámení se s aktuálními výzvami evropské politiky. 

Můžete si stáhnout k přečtení sborník z této konference  - v angličtině a češtině 

Jan Málek