KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Aktuality EPP: Křesťanská demokracie je naše historie i budoucnost
Zpět

EPP: Křesťanská demokracie je naše historie i budoucnost

Přidáno 6. 6. 2023
Ilustrační foto
Evropská lidová strana (EPP) se již začala připravovat na blížící se evropské volby. Nachystala proto sérii workshopů, které se zabývají hlavními programovými okruhy. Cíl těchto jednání je jasný - pomoci EPP k výhře ve volbách a udržení nejsilnější frakce v evropském parlamentu. Na konci dubna se ve Vídni uskutečnil první z těchto workshopu zaměřený na křesťanskou demokracii jako hodnotový základ EPP. S nápadem uspořádat akci přišel předseda EPP Manfred Weber z bavorské CSU. Akce se zúčastnili zástupci křesťanskodemokratických stran napříč Evropou včetně ČR a SR. KDU-ČSL zastupoval ředitel EAD Jan Málek.
Podle Manfreda Webera křesťanská demokracie znamená jednat podle křesťanských hodnot, dbát na lidskou důstojnost, budovat sociálně tržní hospodářství, prosazovat zodpovědnost v mezinárodních vztazích. Není to ale dogma, jde především o to dát člověka do centra politiky. Křesťanská demokracie nikdy nebyla catch-all party, ale byla zaměřena na řešení problémů a hodnotově ukotvená. Důležitou je také schopnost stavět mosty a integrovat politický střed.

EPP se v evropské politice dostává pod tlak, kdy na ní útočí jednak progresivními strany a také  populisté. Ti přistupují k zásadním tématům jako je například migrace nebo ochrana klimatu velmi ideologicky. EPP se chystá obrátit ke svým křesťansko-demokratickým kořenům a jasnou a aktivní politikou se pokusí na svou stranu získat mlčící většinu evropských voličů.